Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mnoho lidí přemýšlelo o tom, proč si šachy získaly tak početnou obec věrných přívrženců, proč dokázaly po dlouhá staletí zaujmout tolik lidí, tak různých názorů, povolání a povah. Proč každý den desetitisíce lidí na všech místech zeměkoule úporně bojují na šachovnici, studují šachovou literaturu, hloubají dlouhé hodiny nad vyřešením tajemství šachové kompozice? Proč si šachy podmanily ohromné oblasti mnoha kontinentů, proč se jim přinášejí oběti nejen citové, ale také se jim obětuje spousta volného času, který mají lidé pro uspokojení svých kulturních potřeb, pro zábavu a odpočinek?

Odpověď na to není jednoduchá.

Je to pravděpodobně proto, že šachy jsou velice mnohostranné a různorodé, že každý člověk v nich může objevit něco pro sebe, něco co ho úplně zaujme a poskytne mu radost: je to společenská hra, duševní zábava, odpočinek po práci, ale také požitek z ušlechtilých soubojů a zkouška intelektu v úporném boji, které přináší silné pocity uspokojení a vzrušení podobné sportovnímu utkání.

Konečně jsou šachy bezesporu oblastí umělecké tvorby a vědy, uspokojují potřebu vytvářet a přijímat díla jako estetické poznávací hodnoty. Kolik vnitřního uspokojení dává krása kombinací a rozmístění figurek na šachovnici, pronikání do komplikovaných otázek analýzy, logiky, psychologie, matematiky hry, překonávání překážek a těžkostí. Není to boj pouze s konkrétním protivníkem, ale se sebou samým, boj, který vyžaduje tvůrčí námahu i správnou kalkulaci, předvídání i odhadnutí rozhodného boje.

Potěšení a uspokojení dává také možnost realizovat šachovými figurkami určité koncepce, v podstatě abstraktní, převádět je do materiální skutečnosti faktů (pokud lze použít tohoto slova) ze světa idejí. Na čtyřiašedesáti polích se tak materializují strategické plány a nápady. V neobvyklých situacích dochází mezi různými stanovisky a taktikami ke konfliktům, dochází veselým srážkám i dramatickým obratům.

Jeden ze šachových mistrů starší doby, Francouz La Bourdonnais, vyjádřil to takto: " Výborný šachista je umělcem, vědcem, inženýrem a nakonec i vojevůdcem a dobyvatelem."

Každý šachista nedosáhne mistrovského titulu a každá vyhraná partie se nemusí vyznačovat vysokou estetickou a myšlenkovou úrovní. Krása, uměleckost, hodnoty poznání a tvůrčí možnosti jsou v šachách uloženy už potenciálně a čekají v každé chvíli a v každé situaci na svého objevitele. Tak jako ostatní oblasti života mají i šachy zkušené tvůrce (hráče vysoké třídy, teoretiky) a zároveň i zanícené nebo pouze náhodné ctitele, kteří hrají šachy nebo se jinak účastní šachového dění, podobně jako mají kontakt například s hudbou, divadlem, literaturou a filmem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář